Geschiedenis van Zuid-Holland de verhalen en de collecties
| archiefvormer | Belgische vluchtelingen in het kamp Vluchtoord Gouda |
|---|---|
| ontstaansdatum | 1918 |
| archief | Kabinet van de gouverneur, na 1850 Commissaris des Konings (der Koningin) van Zuid-Holland, 1819-1931 |
| toegang | Inventaris van het archief van het Kabinet van de gouverneur, na 1850 Commissaris des Konings (der Koningin) van Zuid-Holland, 1819-1931 |
| toegangsnummer | 3.02.30 |
| inventarisnummer | 224 |
| depot | Nationaal Archief |
Meteen na het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog in België (2 augustus 1914) vluchtten grote hoeveelheden Belgen naar het veilig geachte Nederland. Steden en dorpen werden overspoeld met vluchtelingen. Om de stroom enigszins te organiseren werd besloten de vluchtelingen in twee categorieën in te delen: de welgestelden en de overigen.
De rijke vluchtelingen moesten worden opgevangen bij particulieren in Bloemendaal, Wassenaar en het Gooi. De andere vluchtelingen werden opgevangen in vluchtelingenkampen, meestal ingericht in inderhaast gevorderde gebouwen. Dit document heeft betrekking op een van de bekendste vluchtelingenkampen, Vluchtoord Gouda. In 1918 werd de directeur, I. Yssel, ontslagen. De vluchtelingen in het kamp waren het hiermee oneens en stuurden een rekest waarin ze ervoor pleiten dat Yssel zou aanblijven. Zie ook Vluchtelingenkamp Gouda (1914) en Vluchtelingen per boot (1914).
0 Reacties