Chirurgijn in Franse dienst (1855)

archiefvormerFamilie Verhoef
ontstaansdatum[1855]
archiefCollectie Verhoef
toegangsnummerarchiefnr. 462
inventarisnummerinv.nr. 22
depotGemeentearchief Schiedam

Na de inlijving van (Zuid-)Holland bij Napoleontisch Frankrijk raakten Hollanders betrokken bij de gewapende conflicten tot ver buiten de grenzen van het gewest.

Zo trad de avontuurlijk ingestelde Hendrik Verhoef (1790-1865) in februari 1812 als chirurgijn in dienst van het Franse leger in Rusland. Via verblijven in Mainz en Berlijn kwam Verhoef samen met andere medici op 30 juli 1812 in Rusland aan. Gedurende enkele maanden verzorgde hij de zieken en gewonden. Op 5 december 1812 werd Verhoef met zijn gezelschap van artsen gewonden krijgsgevangen genomen in Glubokoje, zo'n 500 km ten oosten van Tallinn. Verhoef werd ondergebracht in het Siberische Archangelsk, waar hij tot juli 1814 als krijgsgevangen arts bleef werken. In oktober 1814 keerde hij terug in Nederland. Hij vestigde zich in 1817 als arts in Beusichem en bleef daar tot zijn dood in 1865.

Rond 1855 legde hij zijn herinneringen aan zijn Russische avontuur vast voor zijn zoon. In 1996 gaven Schiedamse nazaten van Hendrik het boek in bewaring aan het GA Schiedam.

Zie ook 'Spotprent Napoleon' en 'Met Napoleon naar Rusland'

Plaats een reactie


(Zonder naam wordt 'Anoniem' als afzender getoond)
(E-mailadres is niet zichtbaar op de site)

Bovenstaande tekst s.v.p. overtypen (anti-spam)

0 Reacties

x

Aanmelden



Wachtwoord vergeten?

Vul dan hieronder uw e-mailadres in. U ontvangt dan binnen enkele minuten een e-mail met instructies om uw wachtwoord opnieuw in te stellen.


Registreren





Profielafbeelding toevoegen